פסטיבל הולגאב ליצירה אתיופית – ישראלית (וכרטיסים במתנה!)

פסטיבל הולגאב ליצירה אתיופית – ישראלית הוא אחד האירועים המשמחים בנוף התרבותי הישראלי של השנים האחרונות. לא אירוע פולקלוריסטי המתעלם מכך שהקהילה האתיופית נמצאת בישראל כבר עשרות שנים, אלא פסטיבל המציג לקהל את מיטב האומנים הקשורים ליצירה אתיופית בישראל בתחומי המוסיקה, התיאטרון והמחול.

חשוב לציין שהפעם הכתיבה שלי "משוחדת" מהרגיל, גם כמי שהשתתף בתכנון הפסטיבל, וגם כמי שמופיע בו.

הדחף היצירתי שהתעורר בישראל בעקבות היווצרותה של קהילה חדשה יחסית מאתיופיה הוא עובדה ידועה. שלמה גרוניך נהנה משנים לא מעטות של הצלחה כשהוביל קבוצה של נערים ונערות אתיופים, למרות שהמוסיקה כמעט לא הושפעה ממוסיקה אתיופית. עידן רייכל ממשיך כבר שנים לא מעטות לשלב זמרים ומוסיקאים אתיופים בפופ העולמי היחודי שהוא יוצר, וזוכה להצלחה בישראל ומחוצה לה. חגית יאסו, הזוכה הטריה בתכנית "כוכב נולד", מביאה קול יחודי ורענן למוסיקה הפופולארית בישראל. יותר ויותר מוסיקאים ישראלים שאינם אתיופים מתעניינים במוסיקה ולומדים לנגן אותה ברמות שונות.

אחד ההרכבים החשובים שפונה יותר ויותר לכיוון המוסיקה האתיופים הוא "זבולון דאב סיסטם". ההרכב מוביל את סצינת הרגאיי הישראלית תקופה ארוכה ומרבה להופיע בארץ ובחו"ל. מאז שסולן הלהקה הוא גילי יאלו, נכנסה מוסיקה אתיופית לרפרטואר שלהם, וחברי הלהקה כולם מאזינים למוסיקה אתיופית ומנגנים עם מוסיקאים אתיופים גם מחוץ למסגרת ה"סיסטם". מעורבות של אומנים אתיופים ברגאיי היא תופעה שקיימת כבר משנות השבעים באתיופיה, והיום אין כמעט אלבום שיוצא באתיופיה שאינו מכיל לפחות קטע אחד בסגנון הרגאיי. בהופעתם בפסטיבל יארחו ה"סיסטם" אומנית מוכרת נוספת, הזמרת והשחקנית אסתר רדא.

הסקסופוניסט אבטה בריהון, שהופיע כסולן אורח בקליפ הנ"ל, מוביל הרכבים שונים תקופה ארוכה, וזוכה גם הוא להצלחה בארץ ובחו"ל. אבטה התפרסם כסקסופוניסט מוביל עוד באתיופיה, וניגן עם ההרכב המוביל "רוהא בנד", איתו הופיע הופיע ברחבי העולם בשנות התשעים. בישראל הוסיף אבטה נופך חשוב נוסף להופעותיו – את שירתו ייחודית והמרגשת. ההרכב הנוכחי של אבטה, איתו יופיע במסגרת הפסטיבל, נקרא "שבתה" (Shabate). זהו משחק מילים על המילים "אבטה", "שבת" ו"שלי" (באמהרית) המסמל את הכיוון הרוחני יהודי של ההרכב, המתבסס בין השאר על מזמורי התהילים. "שבתה" כבר הופיע בהצלחה בפני קהלים גדולים בחו"ל, וזאת תהייה ההופעה המלאה הראשונה שלהם בפני קהל ישראלי. אבטה בריהון הוא ללא ספק סקסופוניסט ענק, מתנה גדולה לתרבות המוסיקה הישראלית. בהרכב זה הוא מלווה על ידי נגני ג'אז ישראלים מצויינים שמאפשרים לו לתת ביטוי לכישוריו כנגן, מלחין וזמר.

ההרכב איתו אופיע הוא הרכב חדש של ששה נגנים שיופיע בפסטיבל את הופעת הבכורה שלו. ההרכב מתבסס על מנגינות אתיופיות מוכרות ומקוריות, ומציג את הזמר אבי ווסה, המוכר לטוב מהפרוייקט של עידן רייכל (איתו מופיע אבי בקביעות עד היום). הצליל של ההרכב הוא צליל ייחודי אקוסטי, המשלב במוסיקה האתיופית סגנונות נוספים מאפריקה ומחוצה לה, תוך תנועה בין מקצבים מקפיצים ומרגיעים, ומתן ביטוי למטען המוסיקלי של כל חברי ההרכב. אנחנו נרגשים מאוד לקראת ההופעה ומקווים להעביר לקהל את ההתרגשות שאנחנו חווים בחזרות.

במסגרת הפסטיבל תהיה גם הופעת מחול – אם כי קשה להפריד בין המחול ומוסיקה, בעיקר כשמודבר במוסיקה אתיופית. להקת ביתא המצויינת מביאה את הסגנונות השונים של המחול האתיופי מתוך גישה מודרנית ועכשווית, בניגוד לנטיות הפולקלוריסטיות בהן אפשר להיתקל לא מעט פעמים. מופע שכולו חוויה של תנועה ומוסיקה…

פסטיבל "הולגאב" קיבל את שמו מהתאטרון הוותיק והמעולה הפועל בבית הקונפדרציה, תאטרון "הולגאב" המעלה הצגות תיאטרון של קבוצת שחקנים אתיופים מדהימים, ובבימויו של משה מלכא המצויין. התיאטרון יעלה במסגרת הפסטיבל שתי הצגות – "הבית של מתוקו" המסתורי והדרמטי, ו"סאק בסאק" ההומוריסטי. ההצגות הן בשפה העברית ונותנו הזדמנות נדירה לקהל הרחב לראות את המציאות הישראלית כפי שהיא נתפסת מהזווית האתיופית.

הפסטיבל חוגג השנה את שנתו השנייה, והצלחתה תאפשר להרחיב את היריעה ולתת בשנים הבאות במה אף יותר רחבה לאומנים אתיופים וכאלה שקשורים לתרבות האתיופית. סיבה טובה להגיע לירושלים !

4 כרטיסים זוגיים למופע בפסטיבל (לבחירת הזוכים) יוגרלו בין המגיבים!

לפרטים על כל ההופעות בפסטיבל

21 תגובות בפוסטהוספת תגובה
 1. בהחלט סיבה טובה!

 2. לייק

 3. עושה חשק לרקוד!

 4. נשמע טוב

  • נשמע מעולה!

 5. גם מרגש וגם מרחיב אופקים מוזיקליים. תענוג!

 6. אם לא היית מפרסם את הפוסט הזה כנראה לא הייתי שומע על הפסטיבל. הקטע של המחול היה מצוין ןגם זבולון דאב סיסטם, למרות שאני ממש לא מתחבר לרגאיי בדרך כלל!

 7. מסכימה עם henefeld, בחיים לא הייתי שומעת על זה אחרת
  תודות! :)

 8. אני ממש רוצה ללכת! איזה כיף שהפסטיבל בירושלים!

 9. נשמע מעולה!

 10. כל כך חשוב במדינה שלנו..מזה רציתי ללכת שנה שעברה אבל לא יצא.מקווה שיצא השנה..!

 11. תענוג לאוזניים

 12. מגניבים אחד אחד, בטח שבא לי ללכת!

 13. אבטה בריהון הוא פרפורמר גם כזמר וגם כסקסופוניסט וכדאי לראות אותו עם להקתו בלי לקבל כרטיס חינם!

  מומלץ…..

 14. מקסים!
  תודה רבה על הפוסט ועל האתר (אני קוראת כבר זמן מה, ופעם ראשונה מגיבה, אז זו הזדמנות לציין את הערכתי לאתר והנאתי ממנו!).

 15. אחלה של אינפורמציה ואני הייתי בספטיבל שנה קודמת, אני ממליץ לך כאומן וכמי שנמצא ב"סוד " הענינים לחדש קצת כי לנגן על אומנים כמו אבטה ואבי ווסה שבעיני הוא טוב זה סבבה אבל יש עוד המון חברים צעירים ומוכשרים בני הקהילה האתיופית, אין לי כאן שום אינטרס לקדם שום דבר רק לעשות טוב, אתם הפרנג'ים ואני חייב לומר אתם למרות שאני בטוח שאתה מחובר לאתיופים יותר ממני כאתיופי, אתם מובילים פסטיבל שמציג את התרבות והמסורת שלי כאתיופיה זה אומר הכל, די עם הבולשיט הזה, כל ההצגות וכל המופעים חרטא של שמור לי ואשמור לך, במקום לשים מיליונים כמו בשנה שעברה ולצאת קירחים, תוציאו פחות אבל תשלבו צעירים תגדלו פה דור של אומנים חדש ולא זקנים וכאלה שמאוסים.
  הכל באהבה ומניסיון חברים

 16. פאן לי, פשוט פאן לי, יהיה הרבה יותר פאן אם אזכה בכרטיס…

 17. מגניב (:
  שבת שלום

 18. שמחה לראות שעוד ועוד אנשים נחשפים לתרבות המופלאה הזו בעקבות הפוסט.
  קפה גיברלטר – אתם עושים עבודת קודש!
  שבת שלום…

 19. זכו: מיכאל שטיינר, איציק, סמדר ובן צור! בדקו מיילים ונסו את מזלכם בהגרלה החדשה שיש עכשיו למעלה

 20. נשמע נהדר!

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות