ליגיונר ספרדי מחפש שותף ישראלי לפולק אמריקאי (ראיון עם דפדרו וכרטיסים במתנה!)

עידן רינג

[זוג כרטיסים להופעה בת"א יוגרלו בין המגיבים]

> לפני שנתיים וחצי, כשהלהקה הצפון אמריקאית הנהדרת קאלקסיקו הגיעה לבארבי לשתי הופעות מעולות, רבים דווקא שמו לב למופע החימום המפתיע והמענג – הגיטריסט הספרדי האלמוני של קאלקסיקו, שעלה לפניה לכמה שירים שקטים אך מלאי השראה והשאיר אחריו קהל מוקסם שרוצה עוד. מאז אותו ביקור חטוף הספיק חאירו זאבאלה להקים פרויקט משל עצמו בשם "דפדרו" ועכשיו הוא חוזר לכאן שוב אך הפעם עם הפתעה מסוג אחר –שיתוף פעולה עם גיבור הפולק-קאנטרי הישראלי, גבע אלון. בראיון וירטואלי מיוחד לקפה גיברלטר לקראת שלושת ההופעות שלהם בישראל השבוע, זאבאלה מגלה כי האחראי לחיבור המסקרן שלו עם גבע אלון הוא המפיק ערן אריאלי ("נרנג'ה"), שהיה זה שהביא ארצה את קאלקסיקו והמליץ לזאבאלה להאזין לחומרים של אלון. "אהבתי מאוד את המוזיקה שלו", כותב דפדרו, "אז כאשר הוא היה בספרד להקליט את האלבום שלו הזמנו אותו לחמם אותנו – ומאז התחילה הידידות שלנו. עכשיו אני כאן".

La memoria– אחד השירים המוצלחים מהאלבום הראשון של דפדרו:

זאבאלה נראה בתחילה כטרובדור הספרדי הקלאסי. גיטריסט אלגנטי וגבה קומה עם עיניים תכולות נוגות, פאות לחיים ארוכות וארסנל של שירי אהבה ממיסים. אך מאחורי הצ'ארם הלטיני מסתתרות בחירות אמנותיות מפתיעות ורב-גוניות מוזיקלית שחוצה יבשות ותרבויות. זאבאלה, שאימץ לעצמו את הכינוי דפדרו לצורך פרויקט הסולו שלו, הוא למעשה ליגיונר סדרתי שמדלג בין הרכבים ופרויקטים וממציא את עצמו בסגנונות שונים כל פעם מחדש. את החשיפה הבינלאומית הראשונה שלו הוא עשה עם קאלקסיקו, אך לפני כן הוא כבר היה ידוע מאוד בספרד וניגן עם אמפארו סאנצ'ס (מוזיקאית ספרדייה מצליחה שנחשבת למקבילה הנשית של מנו צ'או), שלל הרכבי רוק ספרדיים ממדריד, הפולקיסט האמריקאי אנדרו בירד ועכשיו גם עם גבע אלון.

טרנסאדליקה – הפרויקט הקובני-אלג'יראי החדש של אמפארוסאנצ'ס בחידוש לשיר של מוריס אל מדיוני:

בתגובה לשאלה לגבי התזזיתיות האמנותית שלו הוא כתב: "אני משתעמם מעצמי לעיתים קרובות ואני אוהב 'להתערפד' על רעיונות של חברים ולעשות שיתופי פעולה". בפרויקט הסולו הוא החליט להשתמש בשם הבמה דפדרו כדי שתהיה לו גמישות בבחירת הסגנונות והשותפים ליצירה תחת שם זה בעתיד. הסגנון של הפרויקט הזה לדבריו משקף את המוכר לו –"נגיעות של ים תיכוניות, נגיעות אפריקאיות ולטיניות וצלילים פתוחים מדרום מערב ארה"ב". כמוזיקאי שמשתף פעולה עם אמנים מיבשות שונות הוא מעיד כי "העולם הפך לקטן יותר, סגנונות ותרבויות מתערבבים ביחד בשביל ליצור מוזיקה טובה יותר. אך אני תמיד נזהר לא לשים יותר מדי תבלינים שאני אוהב באותו התבשיל, לפעמים זה יכול להיות יותר מדי". האמירה האחרונה שלו בהחלט נוכחת במוזיקה שהוא עושה כדפדרו, שם הוא שומר בזהירות רבה על גבולות אמנותיים מאוד מסוימים ביחס לדברים אחרים שעשה בשנים האחרונות.

שיתוף הפעולה הנוכחי עם אלון הוא המשך טבעי להצלחה של זאבאלה עם קאלקסיקו ושיתוף פעולה קודם עם אנדרו בירד, אך לרוקר ספרדי עם שורשים לטינים (אביו מפרו), לא מדובר בבחירה טבעית או אפילו הגיונית. רוב חבריו של זאבאלה לסצינה הספרדית האלטרנטיבית פוזלים אל עבר השכנים מצפון אפריקה או בני הדודים באמריקה הלטינית ופונים לשוק ההולך ומתרחב של ה"מוסיקה מסטיסה" – שמשלבת רוק ופאנק ספרדי עם השפעות לטיניות ואפריקאיות כבדות באווירה רב-תרבותית. אמפארו סאנצ'ס למשל, השיקה לאחרונה פרויקט מסקרן בשם טרנסאדליקה שמשלב בין רומבה קובנית וסגנונות לטינים לבין ראי צפון אפריקאי. זאבאלה מגלה שהמשיכה שלו לצלילי המערב הצפון אמריקאי קשורה בחוויות ילדותו בספרד. "אני מעריץ גדול של פסי הקול של המערבונים הקלאסיים. אנצו מוריקונה, לאלו שיפרין, ג'ון בארי. בילדותי הייתי מבלה שעות אצל סבא שלי בצפייה במערבונים והמוזיקה שלהם הותירה עלי חותם. וגם כמובן יש את הקשר החזק עם התרבות הלטינו-אמריקאית, ובמיוחד המוזיקה המקסיקנית, שיש לה השפעה עצומה על המוזיקה של דרום מערב ארה"ב. בסוף הכל מתקשר". מבחינה זו ברור למה זאבאלה בחר בגבע אלון כשותף חדש שלו, שניהם מוזיקאים שנולדו לחופי הים התיכון אך נמשכים דווקא למוזיקת העם שמעבר לאוקינוס, במרחבים שונים לחלוטין מאלו בהם גדלו. מבחינה זו יהיה מעניין לראות את שיתוף הפעולה ביניהם ומסקרן לראות אם זאבאלה יביא להופעות בישראל גם את הפרסונה הפולקית שלו, לצד הביצועים המאוד ספרדים של דפדרו.

זאבאלה הוציא כבר שני אלבומים תחת השם דפדרו, לאחרון שיצא בשנה שעברה קוראים "עננים מנייר". האלבומים נוצרו תוך כדי נסיעות סביב העולם עם קאלקסיקו והרכבים אחרים ולדבריו הם כוללים למעשה את כל השירים שלא מצאו מקום בפרויקטים האחרים שהוא לקח בהם חלק. תחת החסות של קאלקסיקו הוא השיק את דפדרו, והחל לקבל הזמנות לסיבובי הופעות ברחבי העולם עד שנפרד מהלהקה וכעת הוא מנגן עם הפרויקט הנוכחי בלבד. על החברים שהוא השאיר מאחור במדריד הוא אומר כי "זה זמן מאוד טוב לסצינה המוזיקלית בספרד" ולבקשתי נקב בשמותיהן של כמה להקות ספרדיות עכשוויות שהוא ממליץ לקהל הישראלי לבדוק – Vetusta Morla , Stand Still , Russian Red , Los Coronas.

Diciembre– קליפ נהדר לשיר מתוך האלבום השני של דפדרו, ביחד עם הלהקה הספרדית vetustamorla:

דפדרו הוא פרויקט מאוד נקי וקלאסי מבחינה מוזיקלית. כמעט ולא ניכרות בו השפעות לטיניות או אפילו פולק-קאנטריות שנוכחות כל כך ביצירה של זאבאלה עם פרויקטים אחרים בשנים האחרונות. עם זאת, מדובר בפרויקט שמכיל המון שירים מוצלחים שנוגעים עמוק בבטן ונדבקים בראש. זאבאלה הוא מבצע בחסד ובפעם האחרונה שהוא עלה על הבמה בבארבי הוא גם הוכיח שיש לו המון כריזמה וקסם אישי. בשולי הראיון הוא חשף את השם הבא שעשוי להיות שותף לדרך המוזיקלית הבלתי צפויה שלו, ומסתבר שהוא לא ירחיק יותר מדי. "בעקבות ההיכרות עם ערן אריאלי וגבע אלון יצא לי לנגן גם עם קרולינה", הוא כותב, "היא בנאדם מגניב וזמרת מדהימה, אני מקווה שאוכל לעשות איתה עוד מוזיקה בקרוב".

דפדרו מגיע להתארח בשלוש הופעות של גבע אלון לקראת יציאת האלבום הרביעי של גבע שייצא בתחילת מרץ:

10.02.12 יום ו' – בארבי, ת"א  – כרטיסים: 03-5188123

09.02.12 יום חמישי – מועדון הביט, חיפה –  כרטיסים: 04-8107107

11.02.12 מוצ"ש – הצוללת הצהובה, ירושלים –כרטיסים: 02-6794040

34 תגובות בפוסטהוספת תגובה
 1. איזה פרוייקט מדהים… תודה לעידן

 2. איזה מילים,תענוג לדוברי הספרדית שבינינו :)

 3. מעורר ציפיה להופעה

 4. וואוו!!! דפדרו וגבע אלון, הולך להיות מעניין :)

 5. כל תגובה?

 6. נשמע שילוב משובח, מתי ואיפה ההופעה?

 7. הופעה מעניינת במיוחד, אשמח לכרטיס!!!

 8. איזה כיף, מתי ההופעה?

 9. No conocia a Depedro y me ha encantado!! soy una fan más! me he visto todos los videos del youtube! IMPRESIONANTE cancion, video…todo!

 10. איזה כיף

 11. איזה קלאסיקו!! הולך להיות משובח

 12. מעוניינת ברמות

 13. רוצה לקחת את אהובתי להופעה, וכסף אין.
  הגרלה, אם כן.

 14. אכן עשה טוב על הלב כשחימם את קלאקסיקו!
  אשמח לזוג הכרטיסים :)

 15. נהדר ! מחכה להופעה

 16. מקסים! אשמח לכרטיס להופעה בחיפה :)

 17. זה הולך להיות ערב קסום בליל חורפי ;)

 18. שילוב מעניין

 19. ההופעה של קלקסיקו הייתה כנראה ההופעה הכי כיפית שהייתה אי פעם בארץ ובבארבי , חהורה של נגנים שנתנו את הנשמה ואוהבים לנגן, ואהוד בנאי ביישן אחד

 20. שני כשרונות בערב אחד. שווה!!

 21. טוב, ממתין לכרטיסים שלי בסבלנות
  תודה!

 22. אין לי כסף בכיס!
  הייתכן שהתגובה תניב לי כרטיס?

 23. הלוואי הלוואי הלוואי~!

 24. הופעות של גבע אלון תמיד מעולות, עושה רושם שההופעות האלו הולכות להיות מדהימות!!!!

  הדיסק הראשון של גבע הוא אולי אחד הדיסקים היחידים שלעולם לא לא נמאס לי מהם, כל שיר יצירת מופת!!!! 

 25. נשמע כל כך טובב!
  בתור חיילת אני לגמרי אשמח לזכות בהגרלה :) :)

 26. שווה ללמוד ספרדית רק כדי להבין אותו…

 27. הלוואי ואזכה בהגרלה, חבר שלי הולך למילואים ביום ראשון והוא חולה על גבע אלון. השילוב עם דפדרו רק ישדרג.

 28. גבע אלון מעולה, קלקסיקו נפלאים, הקליפים מעוררים ציפיות אז איך יכול להיות שיהיה פחות מטוב בהופעה?
  נשמע שילוב מצויין

 29. כוכב משנות השביעים שנולד מאוחר יותר והגיע אלינו אלו שלא היו שם ורוצים לדעת קצת איך זה היה, גבע אלון גם בשנות האלפיים יש עדיין רוקנרול אמיתי!!!

 30. יש לי חיבור לכתבה הזו מכמה כיוונים.
  אחד מהם הוא שחזרתי לפני שבועיים וחצי מספרד, אחרי שחייתי בברצלונה קצת מעל 4 חודשים. התאהבתי בכל מה שקשור לספרד. האנשים, האוכל, המוסיקה, האווירה, הנופים, ההיסטוריה.
  השני הוא, שלפני קצת יותר משנה, ראיינתי את דפדרו לפני ההופעה שלו בבארבי ואשמח לראות אותו מופיע עם גבע אלון, כי אני מאמינה שזה שילוב מאוד מעניין. שניהם, לא אמריקאים, אבל שואבים המון מתוך התרבות האמריקאית וההופעה הזו מסקרנת אותי ומעניינת אותי מאוד. :)

 31. אדיר.

 32. נשמע טוב…

  • וואו. הראיון הזה רק מחזק את האישיות המקסימה שבמוסיקה שלו.
   והאמת היא שאני מאד קטנה בענייני גבע אלון, אבל איכשהו החיבור הזה נראה לי כמו משהו שחובה להיות בו…

 33. שמחה זכתה!
  נתראה בהגרלות הבאות

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות