מוריס אל מדיוני – מרכז העולם (וכרטיסים במתנה!)

נדב הבר

> עד לפני שנים מעטות – לא שמעתי על מוריס אל מדיוני. ואז נתקלתי בשם, שמעתי את נגינתו, ומייד הרגשתי כאילו אני מכיר את המוסיקה שלו שנים רבות. במוסיקה שלו שמעתי פלמנקו אנדלוסי, שנסונים צרפתים, מוסיקה ערבית, מוסיקה קובנית, ג'אז, ונגיעות שהזכירו לפעמים מוסיקה אפריקאית. זה לא צריך להפתיע, כמובן, שכן אלג'יריה, מולדתו של אל מדיוני, ידועה בעושרה המוסיקלי והתרבותי, שנובע ממיקומה (כמו מרוקו) בין אירופה, אפריקה, ומדינות ערב.

.

את הביוגרפיה של אלמדיוני קראתי באינטרנט – יהודי יליד אלג'יריה, ניגן במועדונים מקומיים, נחשף לג'אז שניגנו חיילים אמריקאים שהוצבו באלג'יריה, הפך לפליט לאחר קבלת העצמאות בשנת 1962, ומאז מתגורר בפאריס, בה הצליח לבנות קריירה מוסיקלית מרשימה. במהלך השנים הקליט הרבה, וביסס את מעמדו כאחד הפסנתרנים הבכירים במוסיקה הצפון אפריקאית, וגם כזמר לא רע.

.

הפסנתר הוא כלי בעייתי במוסיקה ערבית, שכן בניגוד לעוד, קאנון, חליל וכינור, ואפילו קלרינט – אין אפשרות לנגן בו חלק גדול מהמקאמים הערבים, הכוללים צלילים שאינם נמצאים על הסולם המערבי הדיאטוני (מה שמכונה בטעות "רבעי טונים"). עם זאת, בידיים הנכונות, יכול הפסנתר להישמע מזרחי לגמרי. מוסיקאים טורקים כמו סייהון צ'ליקטן (Ceyhun Celikten), ומוריס אל מדיוני מוכיחים שכלי הנגינה הוא רק אמצעי, והמוסיקה שיוצאת ממנו היא ביטוי של הנגן, של המטען המוסיקלי-תרבותי שלו ושל אופיו האנושי הייחודי. התרבות האלג'יראית, עד כמה שאני מבין אותה כמי שלא גדל בתוכה, נשפכת מכל צליל שמנגן אל מדיוני. מצד אחד אוסף בלתי נגמר של השפעות, ומצד שני צליל ייחודי אלג'יראי שאי אפשר לפספס, או לבלבל עם סגנון אחר. השילוב הזה, של אנדלוסי עם ערבי, עם צרפתי ועם תבלינים מניו אורלינס ומקובה – הוא המוסיקה האלג'יראית.

.

בשנים האחרונות נמצא מוריס אלמדיוני בישראל. השאלה החתרנית, המתבקשת, היא כמובן – מה היה קורה אם היה אל מדיוני מגיע לישראל בשנת 1962 במקום לפאריס? האם היה מעברת את שם משפחתו הערבי כדי להשתלב? אולי היו קוראים לו היום מוריס מדינה, או מוריס מידן? האם היה מצליח לפתח את הקריירה המוסיקלית שלו גם בישראל, או שהיה נדחק לשוליים ומוזכר לפעמים כאגדה על ידי אנשים שהכירו את נגינתו באלג'יריה? קשה להאמין, למשל, שהיה מקליט ומופיע עם מוסיקאים בכירים מרחבי העולם, שבאופן טבעי נמצאים הרבה יותר בפאריס מאשר בתל אביב, שלא לדבר על מקומות אליהם היה כנראה מגיע העולה החדש מוריס בשנת 1962.

אבל לשמחתנו, אל מדיוני היגר לפאריס ולא לישראל, המשיך לפתח את אומנותו, זכה להכרה בינלאומית, ולהערכה רבה גם בישראל, כפי שניתן לראות מהמחווה למוסיקה שלו על ידי התזמורת האנדלוסית של אשדוד, עם הפסנתרן המופלא עומרי מור, שמוכיח שלמוסיקה טובה יהיה תמיד המשך…

.

מוריס אל מדיוני יתן הופעה יחידה ב"צוללת הצהובה" ירושלים במוצ"ש ה- 31.3 (בשעה 21:00, כרטיסים כאן)

שני זוגות כרטיסים יוגרלו בין המגיבים!

.

קריאה נוספת:

מוריס אל מדיוני ואני

יהודים באוראן, שנות ה- 50

33 תגובות בפוסטהוספת תגובה
 1. מוריס אל מדיוני הוא אחד הנגנים האהובים עלי ביותר (גיליתי אותו מכל המקומות בתכנית ב- BBC) וכשהכרתי את בן זוגי (שמשפחתו מצפון אפריקה) היה כיף לשמוע על התגלית "שלי" גם מהכיוונים שלו. שנינו נשמח מאוד לקבל כרטיסים לקונצרט!

 2. איזה כיף לקבל פוסטים כאלו! גם אנחנו נשמח לכרטיסים

 3. שמעתי אותו לראשונה במסיבת יום ההולדת של האתר והוקסמתי מנגינתו המופלאה. מוממלץ ביותר.

 4. מוריס אל מדיוני ענק אמיתי, יצא לי להיות במופע המחווה שנערך לו בפסטיבל ישראל (שקטעים ממנו מופיעים גם כאן בפוסט), ובסוף המופע פשוט ללכת אל הבמה ולהודות לו אישית. הוא התגלה כאדם חם מאוד ומשעשע ביותר.

  אבל מה שחשוב יותר הוא שאתה צודק בשאלה החתרנית שלך וגם בתשובה. זה לא רק חשוב אלא עצוב מאוד.

 5. אפילו עם ד שבורה, היה מדהים, אז, בבארבי!

 6. לייק

 7. wowwwww לשמוע אותו ואת לחניו, היישר מחזיר אותי לילדותי. הורי הם ילידי אלג'יר, אבי ז"ל העריץ אותו. לפני מספר שנים קיבלתי מתנה דיסק שלו שכולל 20 לחנים תוך כדי חיופשולמידה על שורשי. מידי שישי בערב אני תמיד שמה לשמוע אותו…מחמם את הלב דווקא בימים אלה..

 8. טרם יצא לי לשמוע אותו לייב…

 9. מחכה להופעה… ראיתי את אל מדיוני בבארבי והיה מצוין. השאלה החתרנית בהחלט במקום. מה היה קורה לאל מדיוני אם היה מגיע לישראל? ומה היה קורה לז'אק דרידה אם משפחתו הייתה מהגרת מאלג'יר לישראל בשנת החמישים? וזה עובד כמובן גם לצד השני – מה היה למשפחות מזרחיות רבות מישראל, ולדור השני והשלישי שלהן, אם היו נשארות בארצות המקור או מהגרות לפריז?

 10. מאת poriya:
  תיקון הודעה:
  מחכה להופעה… ראיתי את אל מדיוני בבארבי והיה מצוין. השאלה החתרנית בהחלט במקום. מה היה קורה לאל מדיוני אם היה מגיע לישראל? ומה היה קורה לז'אק דרידה אם משפחתו הייתה מהגרת מאלג'יר לישראל בשנות החמישים? וזה עובד כמובן גם לצד השני – מה היה קורה למשפחות מזרחיות רבות מישראל, ולדור השני והשלישי שלהן, אם היו נשארות בארצות המקור או מהגרות לפריז?

 11. שמעתי אותו בבארבי עם נינו ביטון והיתה הרגשה של שיתוף פעולה פורה מאוד בינהם. היה כיף

 12. זה יום ההולדת שלי. רוצה כרטיס :-)

 13. אחד הטובים אם לא ה- (שם,שם)
  אין ספק.

 14. זו זכות גדולה להיות בהופעה של אל מדיוני

 15. בבקשה,בבקשה,בבקשה אני פונה אל הלב שלכם.
  פנקו אותי בכרטיסים.

 16. לא שמעתי אותו אף פעם אבל אני שמעתי את חאלד ורשיד טהא וממש אהבתי את הסגנון…

  • Your post has moved the dabtee forward. Thanks for sharing!

 17. גם אני רוצה

 18. כיף של פוסט

 19. אל מדיוני הגדול. כמה כיף יהיה לראות ולשמוע אותך

 20. נשמח להגיע מאילת בטיסה במיוחד
  בשביל הזכות להנות מהופעתו

 21. שמעתי אותו לראשונה בדיסק של עמיר בניון "הכל עד לכאן" ומאז אני מאוד אוהב לשמוע את נגינתו השמיימית והמשמחת…D: אשמח לזכות בכרטיס בהגרלה..(-;

 22. נדב, שבוע וחודש טוב,
  אם מדברים על מוסיקה אלג'יראית ועל מוריס אל מדיוני,
  חייבים להזכיר את מוסיקת הראי.
  שרון

 23. אדיר,

  הלוואי אלי כרטיסים…

 24. אכן מרכז העולם…
  שבוע טוב!

 25. נשמח ללכת במוצ"ש!

 26. מתאים בהחלט!

 27. הכרתי אותו דרכם, ואשמח מאוד לראות אותו בהופעה

 28. אמן ואיש גדול, אין דברים כאלה!

 29. כולכך רוצה לזכות בכרטיס

 30. ראיתי אותו עם נינו ביטון בערב של קפה ג'יברלטר בבארבי.
  היה עם יד שבורהובכל זאת היה מדהים.

 31. בן ויאיר זכו!!! נתראה בהגרלות הבאות

 32. "מדיון " בערבית זה אחד שנמצא בחובות (חייב כסף) לא נראה לי שכדאי לעברת את שמו.

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות