מעלם הגנאווה חסן חכמון בירושלים (ראיון וכרטיסים במתנה!)

אופיר טובול

[זוג כרטיסים יוגרלו בין המגיבים]

> בני הגנאווה הגיעו לדרום מרוקו ואלג'יריה לפני מאות שנים מדרום לסהרה, ככל הנראה מאזור טימבקטו. מוזיקת הגנאווה אמנם דומה לסגנונות הברברים האחרים בצפון אפריקה, אך הייחוד של הסגנון נשמר ומשלב בתוכו את כל ההשפעות מצפון ומדרום לסהרה, ומתוך המדבר עצמו.

פורמט ההגשה של הגנאווה שונה מרוב הסגנונות האחרים שאנו מכירים. אין בגנאווה לרוב שירים עם התחלה, אמצע וסוף והמוזיקה משמשת במקור לריפוי, גירוש שדים וטקסים דתיים אחרים. טקסים אלה קורים בדרך כלל בלילות ארוכים של מוזיקה, כאשר קבוצת הנגנים מגיעה לבית של אדם שזקוק לטיפול, ובמשך הלילה המוזיקה מכניסה את המשתתפים לטראנס. הטיפול לא מתקיים רק כלפי אדם אחד, אלא מתייחס אליו כחלק מקהילה ומשפחה שעוברת יחד איתו את התהליך.

את הטקס מנהל לרוב ה"מעלם", מורה שמלמד ומעביר את מסורת הנגינה על הכלי המלודי היחיד ששומעים בגנאווה. הגימברי, סוג של גיטרה בס עם שלושה מיתרים שמתוחים על במבוק שמחובר לתיבה שמכוסה בעור מתוח, עליו הנגן גם מתופף תוך כדי, כך שהנגן נותן בו זמנית את הקצב, המנגינה וגם כלי הקשה. אל המעלם מצטרפים נגני כלי הקשה, ובעיקר ה"קרקבה", שהיא קסטנייטת הברזל ששומעים בכל שיר גנאווה. בצורה המקורית, הגנאווה מתחילה במקצב איטי מאוד עם משפט חוזר שמנגן נגן הגימברי. בשלב מסויים מצטרפות אליו הקרקבות והקצב מתגבר לאיטו עד שמגיע לטראנס.

.

העולם המערב אירופי-אמריקאי ובייחוד החל מתקופת ההיפים בשנות ה- 60, החל לגלות עניין בגנאווה, בערך באותה תקופה של העניין במוזיקה ההודית. מאז, הגנאווה עברה תהפוכות ושינויים והרבה ממנה כבר איבד את המקוריות וההתפתחות המסורתית ועבר עידון שמותאם לאוזן המערבית. לראשונה הגנאווה עלתה על במה, למופעים פרונטליים; הקלטות של גנאווה בשילוב רוק פסיכדלי צצו, והרבה מהז'אנר עלה על טייפים; מעלמים מסויימים התפרסמו והחלו להופיע ברחבי העולם; פסטיבל המוזיקה הכי גדול במרוקו כיום, הוא פסטיבל הגנאווה בעיר אסווירה, מושך אליו אלפי תיירים מכל העולם שבאים להנות מהסגנון. בשונה מהמוזיקה ההודית הקשה להבנה, מוזיקת גנאווה מאוד מזכירה את הסולם והמקצב של המוזיקה השחורה האפרו-אמריקאית, מאחר ולשתיהן בסיס משותף במערב אפריקה. זאת אחת הסיבות למשיכה המערבית כלפי הגנאווה- הרוחניות והאקזוטיות מצד אחד, ומצד שני הבנה של המוזיקה.

.

חסן חכמון, שמגיע להופיע בישראל בשישי הקרוב במסגרת פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת, הוא אחד מאמני הגנאווה המפורסמים שיצאו ממרוקו. חכמון מנגן גנאווה מגיל 4, ומשנת 87 מסתובב בפסטיבלים ברחבי העולם, תוך כדי המון שיתופי פעולה עם אמני ג'אז בעיקר. בהופעה בישראל הוא יארח את יוסי פיין וינגן עם הרכב נגני כלי ההקשה והרקדנים שלו.

.

שלחתי לחכמון כמה שאלות:

איך החוויה של לנגן מוזיקת גנאווה בפני קהל שלא מכיר אותה?

אני מנגן את הגנאווה כבר שנים, לפני קהלים גדולים בכל רחבי העולם ומרגיש ממש זכות לחשוף אנשים לסגנון הזה. אחרי שהם שומעים את המוזיקה, אמרו לי כבר שהם מרגישים כמו בביקור בכנסיה ביום ראשון, או אחרי טראנס.

אילו סגנונות מוזיקה אתה משלב בתוך הגנאווה?

אם אתה מכיר גנאווה, אתה יודע שיש בתוכה כבר ג'אז, פאנק, רגאיי, בלוז ועוד הרבה סגנונות. הגנאווה ועוד סגנונות אפריקאים, הם הבסיס והשורש לסגנונות אחרים. אני רק מביא את כל אלה ביחד ומציג אותם לקהל מחדש.  הנגינה על הגימברי היא בשבילי מתנה וברכה.

.

מסר לעם היושב בציון?

"המסר שלי להופעה בירושלים הוא ""Love and Peace to all. One Love."

.
פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת, 6-7.9. מוסיקאים ויוצרים מאיראן, עירק, מרוקו, זימבבואה, ברזיל, אזרבייג'ן וישראל יופיע-ינגנו-ישירו בעיר הקדושה בעולם בפסטיבל שיתפרש על פני 24 שעות ברציפות. ההופעה של חסן חכמון בשישי בין 12:00-14:00 במגדל דוד.
.
18 תגובות בפוסטהוספת תגובה
 1. ריף כהן מספרת בראיון על אלבומה כי היא מושפעת ממוסיקת הגנווה ששמעה בפריז, אך לדעתי זו עברה דרך ארוכה מהמקור שהדגמתם יפה כל כך. אשמח להשתתף בהגרלה (:

  • אני אשמח לקבל כרטיסים במתנה להופעה המרהיבה הזו. פסטיבל מוסיקה מקודשת הוא הפסטיבל הכי טוב שעומד להיות השנה.

 2. נשמע מעניין. הגרלת בזק, לא? 6.9 זה עוד שלושה ימים…

 3. עוד רגע קט אהנה מהמוסיקה שבכתבה ולעת עתה אשמח מאוד לכרטיסים :)

 4. מאוד אשמח לקצת מוזיקת ריפוי שכזאת

 5. מאוד נהניתי מהקליפים, המשיכה למקצב הגנוואה נבט אי שם, בילדותי, מתחנות רדיו נידחות, ממקלט בגודל ארון, וכפתור שצריך לאחוז בו כדי שהתחנה הנידחת לא "תברח".

 6. נשמע מעניין.
  אף פעם לא הייתי בהופעה כזאת.

  • מקסים…הייתי שמחה לזוג כרטיסים….

   • אוי אוי אוי!! אני ככ אשמח ללכת להופעה הזאת! מחייה נפשות.חולה עליו באמת ואין סיכוי שיש לי כסף לכרטיסים.באמת גם. המשך שבוע טוב!

 7. זמר ויוצר מעולה … לכבוד יהיה לראות אותו

 8. אחלה! גנאווה!

 9. אדיר! אני שם. מתי ההגרלה?

 10. איך אמא שלי תשמח לראות את המראות ולשמוע את הצלילים מארץ הולדתה.
  יאלללללה חאפלה! קולולולולולו

 11. מהמם ומקסים.. מוסיקה כה עתיקה יחודית המחברת עולם עכשיוי לעולם ישן ועוד בירושליים בין חומות עתיקות..

 12. חוץ מזה שהם עושים מוזיקה מדהימה הם אנשים מאד מיוחדים הגנוואות. אנשי המדבר… פגשתי ואשמח לפגוש שוב

 13. ינון זכה בכרטיסים!

 14. הייתי בהופעה. אחת הטובות שהייתי בהן בחיי, (והייתי בכמה).
  כולי תקווה שהאירוע החשוב הזה של פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת יהפוך לקבוע.

 15. המוסיקה הזאת גרמה לי שמחה רבה. תודה.
  שנת חמלה וריפוי, יחד, כקהילה, שנת יופי וצלילים

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות