רדיו: מורין נהדר מתפייטת

האורחת שלנו השבוע היא מורין נהדר, מוסיקאית, יוצרת ופייטנית. מורין נולדה בעיר איספאהן, איראן ובעשר השנים האחרונות היא חוקרת את שירת הקודש והחול של יהודי איראן ומחדשת אותה. ב- 26 לחודש יתקיים מופע השקת אלבום הפיוטים החדש של מורין, "ישנה בחיק ילדות" , בבית היוצר בתל אביב.

.

מה שמקשר בין כל האמנים במיקסטייפ הוא היותם יוצרים של מוסיקה עממית או כזו שמושפעת ממוסיקת עם, והיותם שותפים ליצירה חדשה שנוצרה מתוך מסורות עתיקות. אבות מייסדים לצד אבות ממשיכים, שאף הם אבות מייסדים בפני עצמם.  גם קאברים לעתים הופכים להיות יצירה חדשה בפני עצמה; כמובן שתלויה באוויר השאלה הפילוסופית אם יש דבר כזה אבות מייסדים  או מקור, או שמא מדובר לנצח בהדהוד של עבר שהופך להווה ומרמז על העתיד. המיקסטייפ הוא גם ההזדמנות שלי לנסות ולהשמיע לכם שירים של אמנים שהשפיעו עלי ועיצבו את דרכי המוסיקלית. כל השירים מרגשים אותי ופורטים על נים אחר, ולכן אין צורך להתאמץ ואף לא באמת ניתן לקבוע מה עדיף על מה. 

.

 

הרומן שלי עם המוסיקה הפרסית נובע מכך שהמוסיקה הראשונה שאי פעם נחשפתי אליה היתה המוסיקה הפרסית הקלאסית, שאימי שמעה בעקביות יחד עם כל מה שהיה משודר ברדיו המקומי שכלל להיטים של מוסיקה פרסית "כבדה" ותזמורתית ופופ שלעיתים היה לא-פחות קלאסי ומושפע מהתפיסה האסתטית המערבית באותם ימים.

הזיכרון הראשון לגבי מוסיקה קשור למוסיקה הפרסית שהיא ברובה עצובה, רגשנית ומלאת משלים ומשמעויות בטקסט. אני זוכרת היטב סצנה שבה אני שומעת שיר קורע לב של אחת הזמרות הגדולות בכל הזמנים – כנראה היידה – והעצב חלחל אלי כ"כ עמוק שמצאתי את עצמי בוכה. מאחר שהבנתי שהעצב נבע מהמוסיקה לא רציתי שאמי תראה אותי כך, ולכן באינסטינקט כיסיתי את הפנים עם שמיכה. אמי שראתה זאת לא הבינה מה אני עושה בהתחלה, אך לאחר מספר פעמים שהשיר חזר וכך גם הסנריו עם כיסוי הפנים, ההיקש לא איחר להגיע וגם הפליאה כיצד ילדה קטנה מבינה את המוסיקה, ומרגישה את הלך הרוח שבה. עד היום ישנם שירים שיכולים "למוטט" אותי, ולא כדאי לי לשמוע אותם אם אני רוצה לתפקד באותו היום. מעניין ומוזר לי שהתגובה שלי למוסיקה הזאת תואמת להפליא לתגובותיהם של אנשים מבוגרים ממני בשנים, או כאלה שעלו לארץ כנערים או כמבוגרים בשנות ה-20-30 לחייהם. זהו כנראה כוחו של הזיכרון הגנטי-סביבתי, או אם תרצו, הגרסא דינקותא.

כשהחלטתי ליצור המשך מוסיקאלי למסורת של יהודי איראן שאותה אני מבצעת חוקרת ומשמרת בדרכי בעשור האחרון, ולהלחין פיוטים על פי סולמות הראדיף הפרסי (המקובל במוסיקה הפרסית קלאסית) גיליתי שהלחנים הללו זורמים מאליהם, כנראה בהשפעת החשיפה למוסיקה הפרסית שאותה שמעתי בשנים הראשונות לחיי, וטבועה בי באופן תת-הכרתי.

.

ההשפעות המוזיקליות שלי החלו כולן במקהלת הילדים "אנקור" של הקונסרבטריון שליד האקדמיה למוסיקה בירושלים. את כל החינוך המוסיקאלי שלי למדתי על ברכי המוסיקה הקלאסית המערבית. בגיל עשר נכנסתי (למזלי הטוב) למסגרת שתתברר כמשמעותית ביותר. התקבלתי למקהלת "אנקור" ע"י המנצח המייסד שלה ארנון מרוז ז"ל, שהיתה ועודנה אחת ממקהלות הילדים הטובות ביותר בישראל (כיום עם המנצחת המעולה דפנה בן-יוחנן).המקהלה שינתה את חיי מהקצה אל הקצה. מדי יום ביומו אחרי הלימודים הגעתי באוטובוס לחזרת המקהלה שנמשכה 4 שעות. ההתעקשות בחזרות על קוצו של יוד וחוסר ההסכמה על תוצאה שהיא לא פחות ממצוינת עיצבו בי שאיפה בלתי מתפשרת לדיוק במה שאני רוצה להעביר בשירה, בטקסטים שאני בוחרת, וגם במוסיקה שאני מקשיבה לה.

.

  אני לא מורידה בכלל מוזיקה מהאינטרנט. אני כן שומעת ומגלה הרבה דברים דרך יוטיוב, שהוא אוצר בלתי נדלה, שעוזר לי מאוד. כמובן שאני עדיין קונה דיסקים. לאחרונה קניתי אלבום כפול של סנדי דני. אני גם מאזינה עד היום לתקליטים, זאת חוויה מדהימה שלא ניתנת להחלפה בעייני. אני גם שומעת הרבה מוזיקה חדשה דרך 88 אף אם, במיוחד תוכניות של בועז כהן, שתמיד משדר דברים מדהימים.

.

האג'נדה שלי פשוטה – חובה ללמוד ולהרחיב ידיעות כדי להיות אמן בעל רמה גבוהה. אין דרכי קיצור. כל מוסיקה ראויה אם היא נוגעת במי ששומע אותה ומרחיבה את דעתו. אני מקווה שדרך הפלייליסט אנשים יחושו מעט את תחושת הנוסטלגיה הפיוטית משהו ששורה על השירים שבחרתי, סוג של געגוע עם תקווה לעתיד.

.

Googosh – Herjat
Sandy Denny – Farewell, Farewell
Parissa- Mahour
Hayde – Nama
Strawbs – Benedictus
שלמה בר – עננים נמוכים
Delkash – Ashegham Man
Parvin – Ghoghaye Setaregan
ששת – ענבלים
Shahram Nazeri- Dard Moshtarak
מורין נהדר – את משל ונמשל
תגובה אחת בפוסטהוספת תגובה
  1. תודה מורין, מוזיקה נהדרת להתחיל אתה את היום

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות