דן מוקטל מעצב את הזמר הגיי הראשון במזרחית

קבלו במחיאות כפיים סוערות את דן מוקטל, מעצב עכשווי מתקתק, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית שנקר, שפועל במספר חזיתות – מויז׳ואל וארט בסצינת הקהילה הגאה ועד מוסיקה מזרחית עכשווית. לאחרונה אף הציג בתערוכה "מניפולציה" שננעלה לפני מספר ימים. דן עומד מאחורי הויז׳ואל של ליין הגייז "אריסה" וכל כרזה, עבודת ארט ותכני ויז׳ואל של הליין הוא פרי יצירתו. הוא מרבה להשתמש בצבעים צורות והדפסים בסגנון פופ ארט קליידוסקופי והמסרים שעולים מהכרזות הם הבטחה למסיבה.

בחרתי לארח את דן עם פרויקט מדהים שיצר בקיץ האחרון בשם ׳נתי׳ בו הוא מציג דמות בדויה של זמר מזרחי גיי, שלדבריו הלוואי ותתקיים במציאות. בפרויקט זה דן מעלה לדיון את הגבול המטושטש בין מטרוסקסאוליות והומוסקסואליות בעולם המוזיקה המזרחית ואת דרכי ההתמודדות של הזמר המזרחי עם היציאה מהארון. אין ספק שיכולות הדיוק של דן בפרויקט זה נובעות מההיכרות שלו עם התהליך והדרך בה הוא מצליח להתחקות אחר כל השלבים הכרוכים בתהליך זה משדרות אותנטיות רבה. את כל זאת הוא עושה תוך שימוש באמצעים גרפיים מדויקים, בחירה מדוקדקת של פונטים, צבעוניות, צילומי אופנה וסטייל מרהיבים וכמובן עבודת ארט מרשימה. אז הנה הוא לפניכם, עונה על השאלון שלנו:

 .

ערב טוב לך

שמי דן מוקטל, בן 26, גר בתל אביב, במקור מנס ציונה. אני מעצב גרפי, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר.

אני המעצב הגרפי של ליין האריסה, של יותם פפו ועומר טובי. במסגרת הליין עבדתי עם זמרים מהשורה הראשונה מהז'אנר הים-תיכוני, כמו ליאור נרקיס, זהבה בן, עומר אדם, מרגלית צנעני, דודו אהרון, הפרוייקט של רביבו והרשימה עוד ארוכה.

העבודות שלי מתעסקות ברובן בזהות מזרחית ובחקירה של אסתטיקה מזרחית.

בנוסף להיותי מעצב גרפי, אני גם משמש כארט דיירקטור בקליפים. עבדתי עם שרית חדד על "לינדה", עם ליאור נרקיס על "עמליה" ובקליפ הסיום של התוכנית "אייל גולן קורא לך", אותם ביים עומר טובי.

.

עד הלום

"נתי" – מיתוג זמר המזרחית הגאה הראשון.

זהו למעשה פרויקט הגמר שלי שהוצג בשנקר בקיץ האחרון. נתי הוא זמר המזרחית ההומו המוצהר הראשון. בפרויקט זה אני מתחקה אחר הקריירה שלו בניסיון לשרטט את קווי המתאר של "המזרחי החדש" ולבחון אסתטיקה הומוסקסואלית/הומואירוטית בהקשר של הזמר הים-תיכוני ותרבות עדות המזרח. אני עושה זאת באמצעות המצאת זמר מזרחי שהוא הומו מוצהר ועיצוב שלושה אלבומי קונספט אשר מספרים את סיפור חייו.

עוד בשנה השנייה ללימודים התחלתי להתעניין בכל הנוגע למזרחיות ולחקור אסתטיקה מזרחית. במהלך עבודתי בליין האריסה הבנתי שאני רוצה להתעמת עם הטאבו ההדדי שקיים בעולם הגאה והז'אנר הים תיכוני-מזרחי. הזמר הים תיכוני נשלט על ידי גברים מאצ'ואיסטים אמנם אבל מאוד מטרוסקסואלים, ועדיין לא קם האחד שעשה את הצעד ויצא מהארון. אני, בתור מזרחי גיי, הייתי רוצה שיהיה זמר גיי שאוכל להזדהות איתו ועם המוזיקה שלו ואני עדיין שואל את עצמי איך זה שעוד אין "עברי לידר" מזרחי. בפרויקט החלטתי להמציא זמר שבא ופורץ את הגבול הזה שנוצר בין שני העולמות.

אלבום הפריצה של נתי: "חופשי" 

כאשר נתי מחליט לצאת מהארון מול הוריו הוא אינו זוכה לתמיכתם. כועס ומאוכזב הוא כותב בתגובה את אלבומו הראשון, "חופשי". האלבום מכיל טקסטים מפתיעים שמאתגרים את גבולות הז'אנר – טקסטים שבהם הוא יוצא נגד הוריו ואף מביע בהם זלזול. למשל, לשירים בהם הוא מספר על דחיית הוריו כשיצא מהארון הוא קורא בשמות הפרובוקטיביים "אבא זלזלת" ו"אמא לא שומרת".

22 (1)

.

האלבום השני, "גורל חדש" – האלבום הנובורישי של נתי

לאחר הצלחת אלבום הבכורה של נתי, נתי פותח דף חדש בחייו וחוגג את ההצלחה שלו בצורה הכי "שופונית", נובורישית ולא מתנצלת. האלבום מכיל טקסטים שמדברים על הפאר של העולם שבו הוא חי, על החיפוש אחר בעל ועל ההצלחה.

DSC_01733_clips

.

האלבום השלישי, "אבא סליחה טעיתי" – אלבום החזרה למקורות

באלבום השלישי של נתי הוא סוגר מעגל עם משפחתו לאחר מות אביו. הוא מרגיש צורך להתנצל על ההתנהגות ועל המילים שכתב ושר בשני האלבומים הראשונים, מילים שפגעו בכבוד משפחתו. מביתו המפואר שבו גר עד כה הוא חוזר לשכונה שבה גדל, לבית אמו. האלבום מכיל טקסטים המדברים על כבוד המשפחה ועל בית הוריו ובעיקר יש בהם בקשת סליחה.

074

.

באלה הידיים

כשנכנסתי לפרויקט הזה לא הבנתי בכלל את היקף העבודה שמחכה לי. אני והמנחה שלי, ארנסטו ביכובסקי, החלטנו שהדבר הכי חשוב זה שהפרויקט יהיה חגיגה מזרחית, בלי דיבור על קיפוח ואפליה. רציתי שהפרויקט יצעק שמזרחית זה הכי מגניב.

כדי שהפרויקט יהיה אמין נכנסתי לראש של נתי, להבין מי הוא, מה הוא לובש, על איזה אוטו הוא נוהג ואיך נראה צרור המפתחות שלו.

לכל אלבום יש את השפה הויזואלית שלו שכללה בין היתר עיצוב לוגו ובניית פונט שמלווה את האלבום. לכל אלבום היה סט צילומים עם הסטיילינג הנכון והסט הנכון שימחיש את הסיפור ואת אווירת התקופה, וכמובן עיצוב כל המרצ’נדייז של נתי: מדי-וי-די של הופעה ועד טי-שירט.

בנוסף היה לי מאוד חשוב שכל הטקסטים שאני משתמש  בהם בפרויקט יהיו שירים ים-תיכוניים שכמובן עברו את הפילטר שלי בשביל שיוכלו להתאים לסיפור של נתי.

083

 .

היו שם לפני

כמו שציינתי קודם, כל אלבום הוא עולם ויזואלי אחר, ככה שהייתי צריך ממש להמציא את עצמי מחדש בזמן הקצר שהיה לי. רציתי שהפרויקט מצד אחד לא יפול לקלישאות ומצד שני יחגוג את הקלישאות.

ב"חופשי", האלבום המורד והאפל, לקחתי המון השראה מעיצוב קברים ואסתטיקה גותית:

33

.

ב"גורל חדש", אלבום השופוני, פיתחתי את השפה דרך התבוננות בהזמנות של חתונות:

339

.

ב"אבא סליחה טעיתי", אלבום החזרה למקורות, חקרתי אסתטיקה של כתוּבות ובתי כנסת:

073

.

באופן כללי שימשו לי השראה הצילומים של דוד עדיקא, שהיה גם מרצה שלי בשנקר, והרבה מהצילומים שלו עוסקים גם הם בהומואירוטיקה ובמזרחיות. והסתכלתי כמובן על הזמרים שלנו בארץ – המון על קובי פרץ – לראות איך הם מיוצגים, וגם על זמרות פופ ערביות כמו אליסה וננסי עג'רם, שאין דיוות כמוהן.

.

הישארו עמנו

לפני שבוע ננעלה התערוכה "מניפולציה" בשבוע העיצוב בירושלים, בה הצגתי את הפרויקט החדש שלי שנקרא Fashion Force. הפרויקט עוסק בעולם האופנה ובשאלה מה נחשב לראוי ומה נחשב לבזוי.

בימים אלה אני ממשיך לשמש ארט דירקטור בכמה קליפים מרגשים שעתידים לצאת וכמו כן לעבוד בסטודיו לעיצוב mach. התחלתי לעבוד עם מושיק עפיה על הקאמבק שלו וכמובן שיש את ה"אריסה" כל הזמן. מחכה לנו שנה ממש עמוסה בדברים כיפיים אז שווה לעקוב.

3 תגובות בפוסטהוספת תגובה
  1. וואו. פשוט אין מילים. מדהים בכל רמה.

  2. מוכשר בטירוף ואליל!!!!!

  3. הגעתי לכתבה מקישור בפורום בתפוז אנשים. כתבה נפלאה שגורמת לי לרצות לראות עוד עבודות של דן. אולי אפילו להציע לו להיות ארט דירקטור בפרוייקט סרט הגמר שלי בלימודי קולנוע.

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות