תיקון ליל שבועות ברוסית ועברית עם קהילת "פישקא"

עמותת “פישקא" מגדירה את עצמה כ״ארגון קהילתי המקדם יזמות חברתית, חיי קהילה ופעילות רב תרבותית בקרב צעירים דוברי רוסית, בכוונה להעצים את חברי הקהילה וליצור שיח בגובה העיניים בין קהילת דוברי רוסית לבין החברה הישראלית”. אבל אם לעזוב את הגדרות הרישמיות אפשר לומר ש"פישקא" זה קודם כל האנשים, ואת האנשים האלה אני מכירה מקרוב. בשבילי הם הקהילה שלי, או לפחות אחת הקהילות שאני משתייכת אליהן.

בברית המועצות זה לא היה מפותח – הקהילה. בטח שלא קהילה יהודית. העליה ההמונית של שנות ה- 90 על כל תהליכיה המורכבים גרמה לאנשים להדק את הקשרים הפנימיים ולגבש קהילה. בזמנו לא הצלחתי להבין את ההסתגרות הזאת. הייתי מלאת סקרנות והתרגשות מהעולם החדש, שקפצתי ראש לתוכו ולא הצלחתי להתחבר להלך רוח ששרר בקרב המהגרים באתה תקופה. חייתי, השתלבתי, בניתי קשרים והיסטוריה בארצי החדשה ולא כל כך הרגשתי מחסור תרבותי או חברתי. רק אחרי משהו כמו 14 שנים התחילו להופיע סימנים ורמזים, שהחיים טומנים לנו כדי שלא יהיה לנו חס וחלילה משעמם ושלא נפסיק להתפתח. הצילצול האחרון נשמע בלבי אחרי שחזרתי מטיול שורשים שעשיתי עם בתי המתבגרת, שבועיים קסומים בקרים. המגע עם שורשי המוקדמים גרם לי לתופעה מפתיע – פתאום הרגשתי יותר גדולה, ממש פיזית – תופסת יותר מקום במרחב. ואז פשוט בבת אחת הבנתי הכל – איך שבלי שורשים אנחנו לא עד הסוף עצמינו, איך אין לנו על מה לעמוד והביטחון האישי שלנו תמיד יהיה מועט, הבנתי גם ש"להסתגר בתוך הגטו" זה בעצם להגן על זכותך להיות חזקה.

DSC_0180-1

את הרעיון המהפכני לארגן ליין מסיבות "רוסיות" במועדון "ישראלי" התחלתי לבשל עוד לפני נפילת האסימון הזה וכשחזרתי מקרים מלאת מרץ וחדורת מוטיבציה מיד הוצאתי אותו לפועל. ב- 2007  יצא לאוויר העולם "סטקנצ'יק – חפלה רוסית״. כל יום ראשון בלימה לימה. בשבילי זה לא היה רק פרויקט משמעותי שהייתי עסוקה בו במשך שנתיים, אלא קודם כל הקהילה שרכשתי בזכותו, “קהילת צעירים דוברי רוסית בישראל". מתוך הקהילה הזאת נולדה "פישקא".

ריטה ארליך, המנכ"לית של פישקא, יכולה לספר עליה הרבה יותר טוב ממני. שאלתי אותה על ההתפתחות של ההתארגנות הלא שגרתית הזאת:

“פישקא קיימת כעמותה מ- 2010  וכקהילה עוד כמה שנים לפני. מה שייחודי בקהילת פישקא זה שהיא נוצרה מתוך צורך וביקוש של האנשים שבאו לפעול בתוכה. היא התארגנות יזומה של אנשים שרצו ליצור ולעסוק בעשייה משמעותית גם תרבותית וגם חברתית. אני מאמינה, שבהרבה מובנים, פישקא היא תופעה מהפכנית, מהפכה בתודעה שרוסים גם יכולים להוביל תהליכים חברתיים משמעותיים וכי יש לנו אמירה תרבותית ייחודית גם בזכות המוצא הרוסי-יהודי בהוויה הישראלית.

בזכות העשייה ההתנדבותית בפישקא, המילה מתנדב היא לא מילה נרדפת לפראייר אלא מזוהה עם ׳מגשים את עצמו׳ ובדרך גם מיטיב עם הסביבה. הצלחנו ליצור לוח שנה אלטרנטיבי רוסי-עברי הרלוונטי לחיי אנשים שרחוקים ממסורת ודת – מימונה רוסית ראשונה, טקסי שואה לזכר יהדות בריה"מ וה- 9 למאי, פסטיבל טו׳ באב למען חופש נישואין בארץ ועוד”

המשפט האחרון של ריטה מעביר אותנו ישר לסיבה שלשמה התכנסנו – רציתי לספר על פסטיבל תיקון ליל שבועות שזאת השנה השישית שפישקא מקיימת, השנה יחד עם מרכז ״נווה שכטר״ והישיבה החילונית ״בינה״. השנה הלילה כולו בסימן צדק, אחריות חברתית וחמלה, וסיסמתו – Freedom2change .

אביגייל אהרונסון, האחראית על פרויקט "מחוגים" – קבוצה שהגתה את האירוע, מספרת איך נבחר הנושא:

“עשינו קורס של חצי שנה במסגרת פרויקט ״מחוגים״. בקורס למדנו את חג השבועות מההיבטים החברתיים של החג, במסגרת הלימוד נפגשנו עם קהילות ופרויקטים שונים שעוסקים בהתחדשות יהודית, לאחר תקופת הלימוד נפגשנו והתחלנו לעבד את החומרים כדי ליצור חג שמבטא את הערכים שאנו רוצים לעסוק בהם, המושגים שעלו הכי הרבה שהעסיקו אותנו ושהכי חסרים לנו בהווי היום יום שלנו בישראל הם "חמלה" ו"צדק"  . אנו רוצים שהערכים האלו שבאים לידי ביטוי במגילת רות בקבלת הגר, בדיני הקציר ועוד יחזרו להיות חלק מהשפה שלנו פה. הדרך שלנו להשיג זאת זה על ידי קבלת אחריות אישית, כל תכני הפסטיבל עוסקים בשינויים שאנו כיחידים וכקהילות יכולים לעשות כדי להיות חברה עם יכולת הזדהות וחמלה , חברה שבה השאלה האם יש צדק מסביבי מופנית כלפי פנים, ולא כלפי הממשלה, העירייה וגורמים חיצוניים , ושהחיפוש הוא איפה מסביבי אני יכול לשנות. time to change…”

וכעת כמה מילים על התוכנית האמנותית! מגוונת, מסקרנת, מפתיעה, אפשר לומר אף עמוסה, אבל במובן הטוב של המילה. הפסטיבל מתחיל בשבע בערב ונמשך עד 5 בבוקר וכולל הופעות, מפגשים, סיורים ועוד. הפרטים המלאים תוכלו למצוא כאן ואני בינתיים אתן טעימה קטנה בתקווה לעורר תיאבון.

ASEA SOOL – הרכב Pאנק אתני שמגיע אלינו במיוחד מגאורגיה. מעולם לא שמעתי עליו קודם אבל צפיה ביוטיוב שלהם הבהירה לי חד משמעית – חובה לראות ושלמוע! אני מניחה וידאו אחד, אבל ממליצה למי שזה יעניין אותו לראות עוד דברים שלהם, כל קטע שלהם שראיתי היה משהו אחר אך באותה מידה מעולה.

זמרת נוספת שתופיע היא קמילה – זמרת ויוצרת מחוננת ממוצא אזרי, שמשלבת ביצירתה את המסורת שהביאה מהבית וההשפעות עכשויות. קמילה וההרכב שלה יעלו בהופעה משותפת עם ASEA SOOL.

קבוצת "הברביזון החדשה" – קבוצה של אמניות דוברות רוסית, שמחדשת את המסורת של אסכולת ברביזון, תנועה של ציירים צרפתים מהמאה ה- 19, שבחרו להתמקד ביצירתם במציאות כמו שהיא גם אם היא לא הכי פוטוגנית. כך גם "הברביזון החדשה" – הן מנציחות את המציאות כפי שהיא, לא תמיד נוחה, לא תמיד מריחה טוב ואם זאת תמיד מוכנה לפנות מקום לאהבה.

כאמור, זה רק חלק קטן מתוכנית הפסטיבל שמתחיל בערב חג שבועות ב- 19:00 בגן החשמל ונמשך עד 5 בבוקר לשחרית בחוף אצ"ל. ויקטור לוין (אוריסמדיה) מספר גם הוא על הלילה המסקרן הזה:

“הקו המנחה של התוכנית האומנותית הוא מה יעניין חבר'ה כמונו, צעירים, תל אביביים, דוברי רוסית ושפות אחרות. ניסינו לשלב בין אמירה חברתית והנאה ולהביא אומנים שיוצרים בשפות שונות ומחדשים משהו בתפיסתם הייחודית. אנחנו רוצים שמי שיגיע לפסטיבל שבועות, ייצא ממנו עם חיוך ומחשבות על פרספקטיבות שינוי לטובה, וזה הקו המנחה”.

לאירוע בפייסבוק

.

צילום: קטיה גורשקוב

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות