ז׳וגו בוניטו | רובן, האיש שכולנו אוהבים לשנוא הוא מלך המונדיאל הזה

blogsBANNER

יפעל ביסטרי

יותר מכפי שהולנד היא אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים של הסיבוב הראשון במונדיאל (לפני ההדחה הדרמטית הצפויה הערב מול מקסיקו), הסיפור עבורי ועבור רבים הוא של שחקן אחד: אריאן רובן. רובן הוא שחקן שאוהבים לשנוא. הוא קר כקרח וחד כדוקרן, הוא אכזר במובן הגרמני של המילה, הוא יהיר במובן ההולנדי של המילה, הוא אַרטיסט במובן המכביסטי של המילה, הוא קצת אנוכי, הוא מאוד אגואיסט והוא… ובכן, הוא מקריח מגיל 18.

אני קרוע על אריאן רובן. התלהבתי ממנו כאוהד של הולנד בהופעותיו הראשונות בנבחרת, בעיקר בשבירת קללת הפנדלים נגד שבדיה ב- 2004, ריחמתי עליו ועל עצמי אחרי ההחמצה ההיא בגמר המונדיאל, וליוויתי אותו למנוחות לפני שנתיים, אחרי ההחמצות והפנדלים בבאיירן והיורו המזעזע של הולנד.

robben

אבל רובן קם. הוא קם ונקם, הוא נקם בכולם: בספרדים, בקטאלונים, בדורטמונד, בתקשורת, בקהל של באיירן שהתעמר בו אז, בתקופה הקשה, ומצא בקירח האומלל שעיר לעזאזל. הלוזר כבש את אירופה. אני לא מכיר הרבה שחקנים שהצליחו לבצע את המהפך הזה. שחקנים שהצליחו לצאת מבור הקללה שרובן נחת לתוכו אז בעוצמה. צריך היה לגייס את הנחישות של גאטוסו, את התשוקה של פיפו אינזאגי ואת השיניים של סווארס כדי להיחלץ ממנו, אך רובן לא רק נחלץ. הוא התעופף החוצה כמו ואן פרסי הנוגח בספרד.

ואז הגיע המונדיאל. אסור לטעות. הולנד היא נבחרת בינונית למדי. אם דויד סילבה לא מתחכם במחצית הראשונה כשספרד הובילה, ייתכן מאוד שהטור הזה לא היה נכתב. אבל הוא התחכם והולנד דרסה, ומי שעושה את ההבדל הוא שחקן אחד, חד ומהיר ואולי יותר מהכול – רעב. כי יש שני הסברים אפשריים לדהרות המוטרפות של רובן, כמו בדקה התשעים לאורך מחצית המגרש של צ'ילה: 1) האיש מזריק סמי מרץ של סוסים. 2) האיש החליט לכתוב היסטוריה. מובן, שגם אם שני ההסברים נכונים, אין הבטחה שההיסטוריה אכן תיכתב. אולי אף ממתינה לנו החמצת פנדל טראגית שתחזיר את רובן אל הסיוט של 2012.

בין כך ובין כך, רובן עבורי הוא כבר איש המונדיאל. דווקא אות הקין של הלוּזר בעברו (ואולי גם בעתידו הקרוב), הופך אותו לא רק לשחקן מסוכן יותר מהשלמות הגוּד-גַאי'ית המשעממת של מסי, או מזו הבאד-גאי'ית הלעוסה של רונלדו – אלא הופך אותו לשחקן הרבה יותר מרגש מהם. רובן אינו שייך לקבוצה של מסי ורונאלדו. הוא צריך להיות בקבוצה של מראדונה וזידאן. עכשיו רק גביע חסר, דמעות בטוח יהיו.

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות