רדיו | טריקי: המדריך המלא

אייקון האלקטרוניקה האקסצנטרי, מי שהחל את דרכו במאסיב אטאק והפך לאחד מאבות ההיפ-הופ האלטרנטיבי בבריסטול, מגיע להופעה אחת בתל אביב. לרגל המאורע, תומר קריב הכין לנו מיקסטייפ עם המיטב מהקריירה העניפה של טריקי!

החיבור שלי לטריקי התקיים בצורה דומה למוסיקה שלו: איטי, ארוך ומורכב. כשהכרתי והתאהבתי במאסיב אטאק, הבנתי מי הוא, אבל לא בהכרח הגעתי לאלבומי הסולו שלו. כל פעם גיליתי אלבום אחר. שכבה שכבה. ככה נגלה אליי כל העולם הרב-גוני, המיוחד ונטול הגבולות של טריקי. הקטעים שנמצאים כאן הם ניסיון לתת נגיעה לכל אחד מהצדדים שלו, והם לא מעטים, מההתחלה כסייד-קיק של מאסיב אטאק וחברי הווילד באנץ', ועד לקריירת הסולו המרשימה שנמשכת, למעשה, עד היום.

Tricky – For Real // Juxtapose 1999

הקטע הזה פותח את אלבום הסולו הרביעי של טריקי, Juxtapose, מ-1999. אלבום שסימל חזרה להיפ-הופ מסורתי יותר, אחרי שני אלבומים ברוח ניסיונית יחסית. הפתיחה הזאת שואבת ממסורת הטריפ-הופ של בריסטול, בעיקר בסאונד החם ובלופים העדינים, אבל מציגה את טריקי במלוא כוחו כראפר הלא-שגרתי שהוא – הוא לא זורק עלינו משפטים בעלי משמעות, אלא לוחש בעדינות את המנטרות שלו. את הקטע הזה הפיק DJ Muggs, שהיה אחד משותפיו של טריקי לאלבום הזה. אלבום שהוא בעיני אחד השיאים היצירתיים של טריקי.

Tricky – What is Wrong // Vulnerable 2003

ב-2003 טריקי הוציא את Vulnerable. אלבום שהציג אותו, לדבריו וכמו שמשתמע משמו, בצורה החשופה ביותר. ברוב שירי האלבום הוא שיתף פעולה עם הזמרת האיטלקייה Costanza Francavilla. הקשר ביניהם החל כשהיא פשוט ניגשה אליו אחרי אחת ההופעות ונתנה לו דיסק עם שירים שלה. הוא התרשם והציע לה לשתף פעולה, וכך נוצרו רוב שירי האלבום הפחות-מוערך הזה של טריקי, אם כי בעיני הוא כולל כמה פנינים. כמו השיר הזה.

Tricky – Kingston Logic // Mixed Race 2010

שיר שלקוח מהאלבום ההרפתקני Mixed Race מ-2010. אלבום שאיגד השפעות מכל מיני מקומות בעולם, עובדה שמודגשת לא מעט בשיר הזה. שיר שנכתב על ידי טריקי וחברים, ביניהם הראפר Tek, אנתוני הגארטי (סולן אנתנוי והג'ונסונס) וגם Guy-Manuel de Homem-Christo, שהוא חצי מדאפט פאנק.

הביט של השיר הזה מדבר בכל כך הרבה שפות, ושמו השני של השיר "UK Jamaican", מרמז על חלקן.

Massive Attack – Daydreaming // Blue Lines 1991

כי אי אפשר בלי קצת קלאסיקה… אלבום הבכורה פורץ הדרך של מאסיב אטאק מ-1991 הוא גם נקודת הפתיחה של טריקי, הMC של חבורת הwild bunch, שגם נתנו לו את השם "Tricky kid", כשהיה בן 18 (הוא גם מזכיר את זה בשיר הזה ובשירים מאוחרים יותר).

השילוב החלוצי שהציג האלבום הזה, בין היפ-הופ, מקצבי דאון-טמפו, אלקטרוניקה, דאב ורגאיי, שימש בסיס לגל הטריפ-הופ שהגיח מבריסטול ושטף את אנגליה בחצי הראשון של הניינטיז.

Tricky – Is That Your Life // False Idols 2013

ב-2013 טריקי הוציא את האלבום False Idols, שבו הוא חזר לטריפ-הופ 'מסורתי' יותר, בסגנון אלבום הבכורה שלו (שאליו נגיע עוד מעט). זה אחד השירים היפים בו, עם קולות של פרנצ'סקה בלמונט האלוהית.

Tricky – You Don’t Wanna // Blowback 2001

ב-2001 טריקי הוציא את Blowback. אלבום רווי שיתופי פעולה, שהתוו במידת מה את הקו הייחודי של האלבום. עם זאת, טריקי אמר שהיה חשוב לו להישאר בשליטה על הדברים ולא לתת לגלריית האמנים המרשימה שמתארחת כאן "לבלגן" את האלבום. ניים דרופינג קצר – אלאניס מוריסט, סינדי לאופר, רוב חברי הצ'ילי פפרז, וגם הזמרת Ambersunshower, שמתארחת בקטע הזה. אם תקשיבו טוב, תשמעו את "Sweat Dreams" של יוריתמיקס מסומפל פה באיטיות.

Tricky – Aftermath // Maxinquaye 1995

אלבום הבכורה של טריקי, Maxinquaye, נחשב בעיני רבים לאלבומו הטוב ביותר, ויתכן שזה נכון. האלבום הזה מתפקע מיצירתיות, וכולל כמה מהשירים הטובים ביותר של טריקי. אגב סמפולים, בתוך השיר הזה אפשר למצוא את מרווין גיי, אל אל קול ג'יי וציטוט מבלייד ראנר. בקולות מתארח פה סולן הרכב הפוסט-פאנק The Pop Group, מארק סטיוארט. הראשון בסדרת אורחים מפתיעים שטריקי נהג להביא להקלטות.

Tricky – The Love Cats (The Cure Cover) // Vulnerable 2003

קאבר נהדר לשיר נהדר של הקיור, שהופיע ב-2003 באלבום Vulnerable. טריקי מצליח להפוך את השיר לשלו לחלוטין, בעזרת עיבוד חושני ושירה מדהימה שלו ביחד עם קונטסנצה פרנצקסוילה.

Tricky – Coalition // Knowle West Boy 2008

ב-2008 טריקי ביצע מהלך בלתי-שגרתי. אחרי המעבר ללייבל הגדול Domino, הוא החליט להוציא אלבום ניסיוני יחסית ולא קומוניקטיבי. אולי כדי לבחון את הגבולות של אנשי דומינו (טריקי ידוע כבוחן גבולות ובעל יחסי אנוש לא מהמשובחים שיש… תשאלו את מאסיב אטאק), ואולי פשוט כי, כמו שהוא אומר כאן בשיר, לא ממש אכפת לו. בארבעת הדקות הבודדות שלו, השיר הזה מאגד שכבות על שכבות של סאונד, קולות ואפקטים, החל מההתחלה ההצהרתית של "המהפכה לא תשודר בטלוויזיה" ועד לסיום שבו הוא אומר בקול נואש "אני לא יכול להיות מוקף באנשים".

Maya Jane Coles feat. Tricky – Wait for You // Comfort 2013

והפעם טריקי בפאזת האורח. ב-2013 הוא קפץ לשיר אחד באלבום הבכורה של המפיקה הבריטית-יפנית מאיה ג'יין קולס. הביטים הדיפ-האוסים בשילוב עם קולה העדין של קולס, מציגים צד מעניין של טריקי, שלא בא לידי ביטוי באלבומי הסולו שלו.

Tricky – Analyze Me // Angels With Dirty Faces 1998

שלא כמו שם השיר הזה, את טריקי כנראה אי אפשר לפענח. השיר הזה נכלל באלבומו השלישי מ-1998, Angels With Dirty Faces. אלבום שבו הוא ניסה להיפתח לרוק, עם אירוחים של פיג'יי הארווי וסקוט איאן מלהקת אנתרקס, אבל עדיין שמר על עצמו טריפ-הופי כרגיל. כאן שרה הזמרת שליוותה את טריקי במשך לא מעט אלבומים ושירים, מרטינה טופליי-בירד.

Tricky – My Palestine Girl // Adrian Thaws 2014

האלבום האחרון עד כה של טריקי, והסיבה שמביאה אותו לארץ. הסכסוך מעולם לא היה יותר סקסי.

Tricky – Hell Is Round the Corner // Maxinquaye 1995

אחד מהשירים הגדולים של טריקי, מתוך אותו אלבום בכורה מופלא שעוד יחזור כאן בהמשך. המקצב כאן נשמע היום כל כך קיטשי, שקשה להבין כמה השילוב בין ראפ למקצבי דאון-טמפו היה מעניין, מסעיר וחלוצי. אם מאסיב אטאק ופורטיסהד רק נגעו בהיפ-הופ מדי פעם, טריקי הביא את הראפ הקשוח למקצבים שמעולם לא פגשו אותו.

Tricky feat. Tirzah – Sun Down (Actress Tes Remix) // Sun Down EP 2014

רמיקס של המפיק האקספרימנטלי Actress לשיר מאלבומו האחרון של טריקי, שמבוצע יחד עם הזמרת Tirzah (יש לה שם של מזכירת קיבוץ, אבל קול נהדר). Actress לקח חופש מוחלט ברמיקס, והפך אותו מקטע טריפ-הופי טיפוסי לחגיגה של צלילים, אפקטים והתנסויות.

Tricky – Bad Dreams // Pre-Millennium Tension 1996

קטע שלקוח מאלבום בעל שם שהוא ספק-פרודיה-ספק-הזדהות עם החרדות מפני שנות ה-2000. האלבום הזה הוא אולי הכבד, הדכאוני והאפל ביותר של טריקי, גם בטקסטים וגם באווירה הקודרת שהוא משרה, ומושפע עמוקות מהשהות בג'מייקה, שם הוא הוקלט, ומתנועת הראסטאפארי.

Massive Attack – Karmacoma // Protection 1994

אם כבר ג'מייקה, אז חייבים לזכור את ביט הרגאיי הבלתי נשכח בפתיחת השיר הענק הזה של מאסיב אטאק. אחרי אלבום המופת הזה מ-1994, הם זרקו את טריקי מהלהקה, והוא מצידו 'גנב' את הראפ של עצמו לשיר שנגיע אליו בסוף הרשימה שלנו.

Tricky – Wash My Soul // Juxtapose 1999

עוד אחת מהרצועות היפות ביותר מתוך Juxtapose, אלבום שאת הפקתו חלק טריקי עם המפיקים DJ Muggs ו- Grease.

Tricky – Nicotine Love // Adrian Thaws 2014

הסינגל המצליח מתוך אלבומו האחרון של טריקי, שנקרא בשמו האמיתי "אדיראן ת'אוס". שיר שמציג צד דאנסי של טריקי, ומעדכן את הצליל שלו לימינו בצורה די מוצלחת.

The Antlers – Crest (Tricky Remix) // Self-released 2012

Garden City Movement – Bengali Cinema (Tricky Remix) // Bengali Cinema Extras 2014

שני רמיקסים מהשנים האחרונות שמציגים את טריקי כמתבונן מבחוץ שמשחק עם קטעים אחרים. הראשון הוא רמיקס שעלה עצמאית לרשת ב-2012 ללהקת האינדי-פופ The Antlers, שהחזירה מצידה לטריקי טובה כשהפיקה קטע מתוך האלבום False Idols. הרמיקס השני שייך לגיבורים המקומיים Garden City Movement, ברמיקס שטריקי תרם לקטע הנושא מתוך האי.פי השני שלהם.

Tricky – Nothing’s Changed // False Idols 2013

עוד אחת מההפקות שמדגימות את היכולת של טריקי לעדכן את הסאונד שלו, ועדיין להשאיר בו משהו אותנטי וייחודי לו. מתוך False Idols מ-2013, אלבום שהתחיל זינוק יצירתי של טריקי שנמשך גם היום ובתקווה ייסע גם לעתיד.

Tricky – Tonite is a Special Nite (Choas Mass Confusion Mix) // The Hell EP 1995

קטע שלקוח מתוך האי.פי המשותף של טריקי עם הרכב ההיפ הופ Gravediggaz. עוד אחת מהדוגמאות לחיבור החלוצי בין היפ-הופ ניינטיזי וגברי במהותו, לביטים חמקמקים ומרחפים.

Tricky – Black Steel (Public Enemy Cover) // Maxinquaye 1995

אם כבר דיברנו על המפגש בין היפ-הופ מהזן הקשוח להפקה המיוחדת של טריקי, אז באותה שנה, 1995, טריקי משלב באלבום הבכורה שלו קאבר ל- "Black Steel in the Hour of Caos" של פאבליק אנמי, והופך אותו לטריפ-הופ עם נגיעות דאביות ורוקיות, כשמרטינה טופליי-בירד הופכת את הראפ במקור לשירה אוורירית.

Nearly God (aka Tricky) – Black Coffee // Nearly God 1996

קאבר נוסף, שלקוח מתוך אלבומו השני של טריקי. אלבום שהוא למעשה פרויקט שיצא תחת השם המגלומני Nearly God, וכלל שיתופי פעולה עם ננה צ'רי, ביורק, טרי הול, דיימון אלברן (בשיר שלא נכנס לאלבום) וכאן עם שותפתו הקבועה טופליי-בירד. הקאבר כאן מפתיע אפילו יותר מקודמו -שיר מסוף שנות ה-40 שבוצע במסגרות שונות על ידי להקות ביג-בנד, מקבל את המגע הייחודי של טריקי ונשמע לגמרי שלו.

Tricky – Overcome // Maxinquaye 1995

מסיימים בעוד אחד מהשירים המושלמים ביותר של טריקי. אחרי שעזב את מאסיב אטאק, הוא לקח את קטעי הראפ שלו מ- "Karmacoma" ויצר את השיר הנהדר הזה (אגב, הוא עשה את אותו תהליך עם "Eurochild", שהפך ל"Hell Is Round the Corner", שמופיע כאן למעלה).

.

פינוקים >> בעמוד הפייסבוק שלנו תוכלו להשתתף בהגרלת כרטיסים למופע!

הוספת תגובה

אנא כתב/י את שמך

חובה לכתוב שם

אנא כתב/י כתובת אימייל בתוקף

חובה לכתוב כתובת אימייל

אנא כתב/י את הודעתך

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות