אודות הקפה

קפה גיברלטר מנסה לייצר את מה שחכים ביי כינה "אזורים משוחררים זמנית". אותן פנינים נדירות שאנחנו חורזים על חוטי יומיום נדושים ושגרתיים; אותן בועות-לרגע ריבוניות, בטוחות ומעריכות את עצמן, עצמאיות, קיימות מכוח עצמן ועבור עצמן, ומשוחררות ממבט חיצוני הרודה בהן ומכתיב את סדר יומן – של גינוי, פולמוס, התנצחות, וכחנות, התמקחות – מהסוג שאפיין את הדיבור הלא-תרבותי על מוזיקה והקשריה התרבותיים בשיח הישראלי הכללי.

(מתוך "מחשבות על ריבונות", עמוס נוי)

.

בכוונתנו לתת מקום של כבוד לתרבות של בני האדם החיים סביבנו. לתת קול לדעות שונות, חוויות וסיפורי חיים שונים ולאמניות ואמנים שלא זוכים למקומם הראוי בשיח הציבורי הכללי. אנחנו מכירים בכך שהשיח התרבותי ההגמוני פועל כל העת כדי להשתיק את ריבוי הקולות בחברה הישראלית לטובת כור היתוך אחיד, וברצוננו להתנגד מעשית ויום יומית למגמה הזאת.

(דוגמא אהובה: האוסף "בת המקום")

.

בבסיס שלנו נמצאת ההכרה בכך שהמיקום הפיזי והתרבותי שלנו הוא המזרח התיכון. צמודים ליבשת אפריקה ונושקים לסהר הפורה. אנחנו בלב ליבה של ערש התרבות, חיים בחברת מהגרים ובני מהגרים מכל רחבי העולם. בקפה אנחנו חוגגים את המגוון העצום והנדיר שקיים כאן סביבנו.

מזרח תיכון בקפה

.

ההמצאה כאילו קיימת תרבות "גבוהה" או "נמוכה" לא מקובלת עלינו. ההיסטוריה מראה שתרבויות שנחשבו במקומות וזמנים שונים לנחותות וספגו בוז, תוך דור או שניים היו אלה שהפכו לתרבות הרוב וזכו להוקרה. כך קרה עם המוזיקה השחורה באמריקה, הפלמנקו בספרד והמוזיקה המזרחית בישראל, למשל. אנחנו לא מעוניינים לחכות 30 שנה, אלא מעדיפים להנות מכל מה שיש לתרבות כיום להציע.

(עוד בעניין הזה: פרויקט הבוז)

.

קפה גיברלטר משוחרר מכל גוף תומך או מממן. כל המלצה שעולה אצלנו, נובעת מאהבה אמיתית של כותבי הקפה ועורכיו. אנחנו פתוחים כל הזמן לתכנים חדשים, כותבות וכותבים חדשים ורעיונות חדשים. אוהבים את הקפה ומאמינים באג'נדה שאנחנו רוצים לקדם?

תמכו בנו כאן

.

אירועים של הקפה ברחבי הארץ קורים לעיתים קרובות. מסיבות, הופעות, מפגשים ואירועים בניהול אמנותי של אנשי הקפה, מתקיימים בהזדמנויות שונות. את האירועים האלה אנחנו מעדכנים בעיקר דרך עמוד הפייסבוק שלנו.

.

צוות קפה גיברלטר

.

קפה גיברלטר © 2017 כל הזכויות שמורות